2011. gada 24. oktobris

Buldogi nozog pirmo punktu favorītam

Ķekavas Bulldogs florbolisti pirmie atņēmuši punktus 1.līgas līderim FK Ādaži. Svētdienas vakarā izbraukumā "suņi" spēka paņēmieniem un emocijām bagātā cīņā (kopā 56 soda minūtes) ar ādažniekiem pamatlaikā cīnījās neizšķirti, taču pagarinājumā piekāpās ar 5:6. Hat-trick mūsu Matīsam Ziemelim.
 
HAT-TRICK. "Buldogs" Matīss Ziemelis pelnīti var uzelpot...
Spēli ādažnieki iesāka drudžaini. Pat nebijām gaidījuši, ka čempionāta favorīti varētu sākumā izskatīties tik nedroši (acīmredzot sīvā abu komandu "iepazīšanās spēle" Ķekavā bija atstājusi iespaidu - ādažnieki toreiz tika pie minimāla panākuma tikai mača pēdējā minūtē).
Attiecīgi  jau 39 sekundē Ziemelis izvirzīja buldogus vadībā ar 1:0. Tiesa, ādažnieki atbildēja ar trim vārtiem pēc kārtas un svari kausi jau nosvērās mājinieku pusē - 1:3.
 Šajā brīdī buldogu galvenais treneris nomainīja komandas 1.vārtsargu Ati Upenieku pret Dovidu Galkausku. Tas bija ļoti trāpīgs lēmums.
 Otrajā trešdaļā buldogu 3.maiņa un komandas kapteinis Armands Šonmanis atspēlējās (3:3), taču pēdējās 20 minūtes sākas ar minimālu ādažnieku pārsvaru (5:4).
Otrās trešdaļas izskaņā ādažnieki iesita mūsu vārtsargam pa rokām, par ko ar nūju nogrūdu spēlētāju gar zemi, diemžēl tiesneši vārtsarga aizstāvēšanu traktēja ar 2+10 minūšu sodu. 
 Trešā perioda sākumā Ziemelis guva trešos vārtus spēlē (3+0) un viss varēja sākties no jauna - 5:5. Kādā epizodē pie saviem Henrijs Uzraugs iekrita uz pretinieka provokāciju, kurš izaicinoši sedza vārtsargu. 2 minūtes un vēl 10 minūtes par pasmiešanos par lēmumu. Pamatlaika pēdējā minūtē FK Ādaži varēja  izraut uzvaru (bumbiņa trāpīja pa pārlikni), tomēr bija jāspēlē papildlaiks.
Pagarinājumā otrajā minūtē buldogi nedadz kļūdījās savā zonā, ko nekavējoties ar precīzu šāvienu izmantoja pieredzējušais, augumā raženais Ainārs Anis - zaudējums ar 5:6.

Ķekavas Bulldogs rindās labākais bija Matīss Ziemelis (3+0), kuram labi piespēlē Intars Labsvārds (0+2). Savukārt FK Ādaži uzvaras vārti Anim (1+2), divi vārti Laurim Lancmanim (2+0), bet Gatim Miglānam 1+1.

Buldogi 1.līgas čempionātā piecās spēlēs izcīnījuši septiņus punktus, kamēr FK Ādaži ar četrām uzvarām pamatlaikā un vienu pagarinājumā ar 14 punktiem saglabā pārliecinošu 1.vietu kopvērtējumā. Nākamā spēle buldogiem Ķekavā 4.novembrī pret Jelgavas novads.

SPĒLES PROTKOLS

2011. gada 16. oktobris

Tu neesi zvirbulis, tu esi ērglis!

Armands Zvirbulis 2011. gada pasaules čempionātā brīvajā cīņā septembrī Stambulā finišēja piektais un ieguva ceļazīmi uz Londonu. Tas ir visu laiku augstākais latviešu cīkstoņu sasniegums pasaules čempionātos, kāds brīvajā cīņā padevies atjaunotās Latvijas laikā. (Raksts no žurnāla Sports)
ZVIRBUĻA MĒRĶIS: Londonas olimpiskā medaļa... Armands pa kreisi.
 IZSITĒJS AR ZELTA SIRDI

Satikties ar varoni nebija vienkārši. Visvaldis Freidenfelds, kurš ir Zvirbuļa treneris, strikti sargā savu cīkstoni. Viņš ir gluži kā Zvirbuļa preses sekretārs — tikai ar viņa starpniecību var sarunāt interviju ar mūsu jaunizcepto olimpieti. Likteņa ironija, taču drēgnajā pirmdienas rītā starp krītošajām rūsganajām bērzu lapām tiekamies vietā — kā naglai uz galvas — kafejnīcā, kas atrodas olimpiskajā sporta centrā Rīga.
Ar četrdesmit minūšu kavēšanos Zvirbulis kopā ar treneri iesoļo kafejnīcā. Pa taisno no lidostas, iepriekšējā vakarā Vācijā aizvadīti komercmači. Pirmais iespaids — izsitējs ar zelta sirdi. Tiesa, atziņas pirmā puse galīgi nevietā — sarunas gaitā muskuļotais Armands atstāj inteliģenta un forša džeka iespaidu, kura klātbūtnē droši vien meitenes kūst kā cukurs. „No visām piecām čempionāta cīņām atceros tikai pēdējo,” ar degošām acīm iesāk Armands un ātri iejūtas sarunā.

LAUCINIEKA KRAMPIS

Zvirbulis nāk no Gulbenes puses. Viņa māte ir skolotāja, bet tēvs ilgus gadus bijis policijas iecirkņa saimnieks. Brīvajā cīņā viņš nonāca 5. klasē, vēlāk pirms vidusskolas gaitām viņu pamanīja Freidenfelds.
Vai iedomāsies, ka šis mūsu spēka mitriķis ir Latvijas Radio 2 fans? Latvietis.
Fanātiskais treneris sacījis: „Tu esi nevis zvirbulis, bet ērglis!” un aicinājis pie sevis uz saviem pleciem iznestajā internātā Mežciemā. Tajā tika skoloti 10 brīvās cīņas cīkstoņi, visi viena vecuma.
„Dzīvojām draudzīgi kā ģimene,” atceras Zvirbulis, savukārt treneris lielās, ka tagad gandrīz visiem šiem audzēkņiem ir augstākā izglītība, jo bijusi laba sadarbība ar 84. vidusskolu. Freidenfelds no Balticovo dabūjis olas, Ādaži devuši maizi, tāpat pa taisno no uzņēmumiem censoņiem gādātas vistiņas, krējums. „Tādā veidā. Bet bez LDZ Kargo atbalsta krīzi neizvilktu,” piebilst treneris.
Tagad viņš pārdevis zemi Nīgrandē, lai uzceltu kārtīgu internātu. Iepriekšējais atradās bērnudārza telpās...

TRENERIS IESPUNDĒS PIRTĪ

Pasaules čempionātam Stambulā 24 gadus vecais Zvirbulis gatavojies ļoti nopietni. Bija jāiztur 47 sportistu konkurence savā svara kategorijā (līdz 84 kg). Katru valsti drīkstēja pārstāvēt tikai viens labākais cīkstonis (Latviju meistarsacīkstēs pārstāvēja seši cīkstoņi — attiecīgi sešās svara kategorijās).
Zvirbulis stāstu turpina par brīvās cīņas popularitāti dienvidos, ko Latvijā varam tikai nojaust. „Turcijā cīņas sports populārs. Tribīnes pilnas. Zāle kā mums Arēna Rīga,” teic Zvirbulis. Biļetes nav dārgas, bet par brīvu iekšā netiksi — lētākā ieejas karte maksā 7 eiro.
Svara kategorija, kurā cīnās Zvirbulis, uz kopējā fona izceļas ar izlīdzinātu spēku samēru. „Nav izteiktu favorītu,” treneris ieskicē sīvo konkurenci.
Neatņemama brīvās cīņas sastāvdaļa ir tā dēvētā svara dzīšana. Patiesībā Zvirbuļa svars ikdienā ir par četriem kilogramiem lielāks nekā kategorija, kurā viņš startē. Un tas ir normāli. „Kad izbraucu uz Turciju, svēru 88 kg,” Zvirbulis skaidro, ka ar pareizu uzturu, pirti un treniņiem var nodzīt vairāk nekā 4 kg dienā (!). „Es parasti atstāju vienu līdz pusotru kilogramu uz pēdējo dienu. Man organisms strauji adaptējas svara izmaiņām.” Svēršanās notiek dienu pirms mačiem, un, ja netrāpa limitā, faktiski var kravāt koferus mājupceļam. Zvirbulim Stambulā sveroties, ierīce uzrādījusi 83,9 kg. Vai nebija stresa? „Nē, nē...” Zvirbulis pārliecinoši noraida bažas. „Tas jau ir gadiem atstrādāts.”
2009. gada PČ Dānijā svēršanās gan izvērtusies par īstu elli. No organizatoriem tikai pēdējā brīdī saņemtas ziņas, ka svēršanās ierastā pēcpusdienas vietā notiks jau plkst. 11 no rīta. „Trīs stundu laikā bija jānomet 4 kg. Cīnījāmies. Tad ar visām drēbēm gājām pirtī. Treneris stāvēja pie durvīm un turēja ciet,” ar ovācijām trakumu atceras Zvirbulis. „Tik paver durvis, uzgāž ūdeni. Vai... Ar visām drēbēm pirtī cīnījāmies.” Viss beidzies laimīgi, un mūsu spēka mitriķis varējis debitēt pasaules čempionātā.

ENERĢIJAS LĀDIŅŠ

Cīkstoņi spēj dažās stundās sadedzināt līdz 4 kg. Laužās pirtī...
Zvirbulis sacensību izlozes spriedzi nepanes, tāpēc tai līdzi neseko. „Apskatos internetā rezultātus.” Stambulā loterija esot bijusi veiksmīga — saka cīkstonis. Taču treneris Freidenfelds gluži vai aizsviltas un viņa acis pārvēršas izbrīna arkās: „Tu runā par šiem mačiem? Tur taču neko nevarēja zināt! Ielozēja nezināmu pretinieku no Puertoriko. Ķīnietis — valsts no viena miljarda var izvēlēties, ko sūtīt uz pasaules čempionātu.”
Jūtams, ka atbildīgā PČ cīņās Zvirbulis izgājis ar milzīgu enerģijas lādiņu (kārotā ceļazīme...), tāpēc atmiņā palikuši tikai sacensību pavērsieni. „Kad organisms ir gatavs cīnīties, vispār nedomāju. Biju pilnībā iegājis sacensībās. Kad sāku domāt, uzreiz nekas nesanāca. Tā arī notika izšķirošajā cīņā par bronzu.”


OLIMPISKĀ ADRENALĪNA VECIS

Visas cīņas sportisti aizvada vienā dienā. Pirmā kārta Zvirbulim bija brīva, bet otrajā stājās pretī Oksfordas universitātes doktora grāda pretendents anglis Neits Akermens. „Kamēr es stāvēju 46 cilvēku rindā uz svēršanos un nevarēju sagaidīt, kad tikšu pie ūdens, viņš mierīgi sēdēja ar grāmatu un rakstīja formulas.” Fiziski spēcīgāko britu izdevās izstumt no laukuma abos periodos. Tālāk trešajā kārtā bija jāspēkojas ar ķīnieti Žigulenu Si.
Aziāts Zvirbuli gribējis nomētāt ar cepurēm: „Viņš mani nenovērtēja, un tā bija ķīnieša lielākā kļūda. Izgāja laukumā. Brīvi staigāja. Sak’, tūlīt mani apmānīs,” Zvirbulis nicinošā intonācijā rekonstruē epizodi. Labi iesāktā cīņa izvērtusies strīdīga. Uz lielā ekrāna tiesnešiem prasīts atkārtoti noskatīties ne vienu vien epizodi. Aziāti — īpaši vjetnamieši un korejieši — mēdzot cits citu izbīdīt (soģu rindās), bet eiropieši tā nedarot. Zvirbulis dusmās viņus nosauc par rasistiem. Panākumu tomēr izdevās nosargāt.
Ceturtdaļfinālā Zvirbulim bija duelis uz dzīvību un nāvi — tā bija olimpiskās ceļazīmes likme. „Es jau trenerim teicu: jūtu, ka būs!” Puertoriko pārstāvis, kas stājies pretī, bijis pārsteigums pēc pilnas programmas. Vispirms viņš ceļā līdz Zvirbulim pieveica nomināli spēcīgākos mongoļu un poļu vīrus, uz paklāja demonstrējot fenomenālu lokanību un akrobātiku.
„Tā bija ļoti smaga cīņa, ļoti.” Treneris piebalso, lai noskatoties iespaidīgo video Starptautisko Nacionālo cīņas sporta veidu federācijas (FILA) mājaslapā. Pirmajā periodā labāks bijis Zvirbulis, bet otrajā Haime Espinals nodemonstrējis nesalaužamu pretestību. „Es biju viņam kājas saspiedis krustā, lauzās ārā ceļgali, bet viņš vienalga stāv. Es sev saku — nu, Armand, uztaisi no visa spēka, bet nevaru un nevaru... Cik viņš bija stiprs!”
Izšķirošie notikumi bija jāatliek uz trešo periodu. „Tur jau es ieslēdzu čerež ņemagu (caur nevaru — kr. val.).” Zvirbulis pēdējās 20 sekundēs adrenalīna iespaidā, sev nesaprotamu strāvu vadīts, uzmeties pretiniekam virsū un kā zvērs izplosījis ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm.
Pēc dueļa Zvirbulis saļimis, viņš no laukuma nonests. Armands izvēmies... „Man tā bija saspiests vēders. Es brokastīs neko nebiju ēdis — kuņģa sula nāca laukā.” Pēc dažām minūtēm jau gaidīja duelis par vietu finālā. Facebook profilā esot bildes, kāds viņš izskatījies. Tagad kož pirkstos, ka pret ukraini Ibragimu Aldatovu pusfinālā nav saņēmies. Kaut arī, no otras puses, fiziskie un emocionālie spēki bijuši izsmelti pilnībā.
Zvirbulis pirmais no Latvijas cīkstoņiem kvalificējies Londonai. Viņš labi varētu nopelnīt komercsacensībās, taču laimi naudā neredz. „Naudai līdzi neskriešu,” saka raženais sportists. Komermači ir šovs. Slikts treniņš.

Varētu vēl daudz stāstīt par šo latvisko cīkstoni, kurš brīvajā laikā klausās Latvijas Radio 2. Kaut kas jāatstāj arī Londonas olimpiādei... „Ar labu cilvēku var atsveicināties arī trīs reizes,” stāvot lietū uz atvadām siltus vārdus nežēlo cīkstonis. Un pazūd viņi autostāvietas rindās. Kā tēvs ar dēlu.


Armands ZVIRBULIS
Cīkstonis, LSPA 5. kursa students
Dzimis: 1987. gada 11. septembrī Gulbenē
Augums, svars: 177 cm, 88 kg
Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene
Izglītība: LSPA 5. kurss, sporta skolotājs un brīvās cīņas treneris. Rīgas 84. vsk. Gulbenes vsk.
Sportā: kopš 11 gadu vecuma
Pirmais treneris: Dzintars Abakoks, tagad Visvaldis Freidenfelds
Lielākie sasniegumi: 5. vieta PČ 2011. g., 9. vieta EČ 2010. g., Eiropas junioru čempions 2007. g., 7. vieta EČ junioriem, četrkārtējs Baltijas čempions, pieckārtējs Latvijas čempions un trīskārtējs Latvijas junioru čempions
Citi sporta veidi: hokejs, futbols, galda teniss
Hobiji: Street motocikli un slēpošana
Mīļākā filma: Zaļā jūdze
Mūzika: jau kopš bērnības Latvijas Radio 2

2011. gada 8. oktobris

Ādažu čipsi? Nē...

1.līgas favorītu cīņā, abpusēji uzsvaru liekot uz sīkstu spēli aizsardzībā, Ķekavas Bulldogs florbolisti no 0:2 panāca 4:2, taču nenoturēja pārsvaru un piedzīvoja zaudējumu ar 4:5. Hat-trick Oskara Eglīša kontā (3+0), kurš kļuvis par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju. Nākamā spēle 23.oktobrī – revanšs Ādažos.  
 

    
Pieredze uzvar jaunību
Visas 60 minūtes laukumā ritēja līdzīga cīņa. Pēc tiesneša beigu švilpes varēja uzstādīt vienīgi retorisku jautājumu, kāpēc uzvarēja tieši FK Ādaži, ja spēle bija tik sīksta un līdzīga? Vai tiešām tikai plika fakta pēc, ka FK Ādaži ir pieredzējušāka komanda (spraigās spēļu galotnēs gandrīz vienmēr uzver pieredzējušākā komanda, taču gluži kā pēc Mērfija likuma pēdējie divi „goli”  mūsu vārtos iekrita ārkārtīgi negribīgi. Bet iekrita!
Atslēgas vārdus var atrast spēles protokolā – viesi uzbruka tik pat daudz, cik „suņi”, taču raidījumi bija mērķtiecīgāki. FK Ādaži pa vārtiem trāpīja 35 metienus, kamēr buldogi tikai 22...

Kā pa viļņiem
FK Ādaži spēli iesāka vienkārši drošāk un ar diviem precīziem metieniem jau 3.minūtē panāca 2:0. Otros vārtus viesiem guva Gatis Miglāns (bijušais „avīžnieks”, spēlējis arī Krievijas čempionātā), kurš no malas iešāva bumbiņu tuvajā devītniekā. Spēli savās rokās ņēma Oskars Eglītis, liekot lietā savu indīgo metienu – Osīts guva trīs vārtus pēc kārtas un pātraukumā saldējumu ēda jau mūsu ielā – 3:2. Otrā perioda sākumā Labsvārds nostiprināja pārsvaru - 4:2. Ādažniekiem ar spēli uz rupjības robežas izdevās buldogus izprovocēt uz trim noraidījumiem (pēdējais no tiem 5 min), tādējādi panākot lūzumu pirms izšķirošajām 20 minūtēm. Proti, 7 sekundes pirms lielā soda izskaņas FK Ādaži tomēr atslēdza Upenieka vārtus (3:4).
Liktenis izšķīrās spēles galotnē. Vispirms 54.minūtē Miglāns guva savus otros vārtus (bumbiņa lēni, lēni pārlēkāja pāri vārtu līnijai), panākot izlīdzinājumu, bet 52 sekundes pirms mača beigām pretuzbrukumā bijušais „lauva” Andis Pekšs izrāva uzvaru FK Ādaži - 5:4. Visa pretinieku komanda saskrēja laukumā, neslēpjot prieku par smago panākumu. Pēc spēles kāds ādažnieku komandas pārstāvis līda pie Ķekavas Bulldogu soliņa attiecības skaidrot. Laikam ienākot sporta klubā galvu durvīs iespieda... 

Zvaigznes
Noteikti jāuzteic buldogu vārtsargs Atis Upenieks, kurš iepriekšējā spēlē pret „Jelgavas novads” savos vārtos 40 minūtēs ielaida tikai 3 bumbiņas, bet pret FK Ādaži 5 no 35. Lielisks rādītājs. Tikmēr Oskars Eglītis ar 11+3 kļuvis par 1.līgas rezultatīvāko spēlētāju, un pirmajā desmitniekā ir arī Intars Labsvārds (6+5) un Ojārs Dārznieks (7+2).

2011. gada 6. oktobris

Dzelzs vīrs bez rokas

Mārtiņš Drusts publikas uzmanību izpelnījās pēc tam, kad šovasar Pasaules kausa posmā paratriatlonā Londonā izcīnīja 2. vietu. Viņš bērnībā nelaimes gadījumā zaudēja kreiso roku... Taču tas netraucē Mārtiņam vakarā nopeldēt gandrīz kilometru, nomīties 20 km un pēc tam vēl noskriet 5 km. „Ir doma pieveikt arī īsto Ironman distanci,” rāmi un bez pompas stāsta Drusts. (Raksts no žurnāla Sports)

Drusta nākamais mērķis ir ironman distanve: nopeldēt 3,8 km, tad 180 km ar riteni un visbeidzot noskriet 42 km....
Drūmajā pirmdienas vakara stundā no mellajiem padebešu blāķiem turpina gāzties lietus šaltis. Spītējot augusta nokrišņu rekordiem, tiekamies pie Saktas Index Cafe. Ieeju kafejnīcā, un Drusts ir jau priekšā. Pie letes sniega baltā vējjakā, protēzi saliecis elkonī, uz plastmasas dūres uzvilcis siena brūnu cimdu, pasūta kafiju. Pirmajā acu uzmetienā viņš atstāj stilīga, laipna un — maldīgi — nedaudz sūra džeka iespaidu. Pie galdiņa sēžam gluži kā brāļi — abi rudenīgi violetos kreklos.

TRENĒJAS TRĪS GADUS

Drusts ikdienā strādā Swedbank finanšu departamentā, viņa pakļautībā ir vairākas nodaļas. Viņš ir ieguvis Latvijas Universitātes bakalaura grādu ekonomikā un Rīgas Biznesa skolas maģistra grādu. Dzīvo Rīgā kopā ar draudzeni Lindu, kura nodarbojas ar noliktavu apsaimniekošanu. Nedēļā piecas dienas viņš velta treniņiem, kuros vidēji lej sviedrus pusotras līdz četru stundu garumā. Triatlonam Drusts pievērsās tikai pirms trim gadiem un pirms divām nedēļām guva savu augstāko panākumu sportista karjerā, no nākamo olimpisko un paralimpisko spēļu mājvietas pārvedot Pasaules kausa sudrabu. „Tas nenāca grūti. Es tiešām izbaudīju tās minūtes, kad tur varēju paskriet un papeldēt,” Drusts sacīkstēs izdomājis startēt tikai sezonas vidū, kas vairo pozitīvās emocijas par sasniegto rezultātu.

LIKTENĪGĀ FUTBOLA BUMBA

Mārtiņš roku zaudēja trešās klases vecumā. Jaunpiebalgā kādā vasarā. „Astoņos gados, kad tu spēlē bumbu, tas ir svarīgākais, kas tev ir jāizglābj!” Proti, dzenājot ripuli, tā ielidojusi graudu elevatorā. „Stādies priekšā — tā ir tāda caurule, pa kuru griežas milzīgs urbis, kas transportē graudus. Tur tā roka arī palika.”
Par šaušalīgo atgadījumu viņam vairs nav problēmu runāt. „Tas bija pirms 24 gadiem. Esmu ļoti pieradis un neuztveru to kā tādu. Pusaudža vecumā tas ir mulsinoši, jo piesaista cilvēku uzmanību.” Šobrīd 99 procentus no visām tām lietām, ko varot iedomāties, Drusts var izdarīt, cilvēks ļoti ātri adaptējas.

Drustam kreisajā rokā vienmēr ir cimds. Tas piesedz protēzi.
Kā traģēdija mainījusi dzīvi? „Domāju, tikai uz labo pusi. Uz daudzām lietām skatos citādi, tieši uz līdzcilvēkiem. Uz cilvēkiem ar dažādiem kustību traucējumiem — ar lielāku sapratni. Bet es nevaru teikt, ka tas būtu mainījis to vai šito. Jo mēs jau nezinām, kā būtu bijis, ja tas tā nebūtu noticis.” Vēlāk pēc traumas pamatskolā Drusts sācis nodarboties ar džudo, trenējies piecus gadus. „Man tēvs bija džudo treneris, un es trenējos pie viņa audzēkņa.” Pamēģinājis arī karatē, taekvondo un citus sporta veidus. Cīņas sporta veidi tajā laikā bijuši modes lieta. „Tādā veidā es tiku tam pāri, jo trenējos kopā ar veseliem čaļiem,” Drusts piebilst bez emocijām sejā.

KĀPĒC PASAULĒ GRŪTĀKO SPORTA VEIDU?

Triatlonu visā pasaulē uzskata par vienu no smagākajiem sporta veidiem. Peldēšana, riteņbraukšana un skriešana — salikums pats sevi izsaka. Paratriatlonistiem viss tas pats, tikai jāveic īsākas distances.
„Vispār jau sākumā es izvēlējos triatlonu, nevis paratriatlonu,” iebilst Drusts. „Man sākumā mērķis nebija paralimpiskās spēles,” atlēts atceras, kā viss sācies. „Biroja darbs... vienu vakaru tu aizej paskriet, pabrauc ar riteni vai papeldi. Iepatikās.” Kolēģi iedvesmojuši piedalīties Vienības braucienā ar velosipēdiem, kas bija pirmais atspēriena dēlītis. Sācis trenēties pie trenera amatieru grupiņā pa trim reizēm nedēļā. Brīvdienās aizvien biežāk nodarbības sākušas ieilgt un kļuvušas nopietnākas.

„Bija jāuzstāda mērķis, citādi grūti piektdienas vakarā neaiziet paballēties un sestdienā trenēties,” Drustam apetīte radusies ēdot. Apzinoties, ka pie sirds iet visi trīs no minētajiem sporta veidiem, bet arī paralimpiskā līmenī tajos ir kosmiski rezultāti (jo startē daudzi profesionāli sportisti, kuri dzīves laikā guvuši smagas traumas), Drusts 30 gadu vecumā izvēlējās visu salikumu — triatlonu. Sākumā aizgājis uztaisīt testu uz sporta medicīnas laboratoriju. „Olimpiskā vienība man pateica: lai veicas! Ar domu, ka neko jau neizdarīšu savā vecumā. Es jau nesaku, ka esmu kaut ko izdarījis.”

PELDĒS BEZ ROKAS

Rodas jautājums, kā cilvēks var papeldēt ar vienu roku. „Tāpat kā cilvēki ar abām rokā, neko nedaru citādāk,” Drusts veic distanci tāpat kā visi pārējie — kraulā. Pirms peldēšanas viņš noņem protēzi, kas sniedzas līdz elkonim. „Tas airējiens nav tik spēcīgs kā ar abām rokām. Ir jāizkopj tehnika. Triatlonisti peldēšanā lielāko uzsvaru liek uz rokām, lai pietaupītu kājas ritenim un skriešanai. Es strādāju vairāk ar kājām.” Ar velosipēdu mīties ir krietni vieglāk.
Drusts primāri paļaujas uz individuālajiem ienākumiem, taču no šā gada saņem atbalstu no Paralimpiskās komitejas. „Pēc pagājušās sezonas rezultātiem sapratām, ka sadarbība ir reāla. Un sezonas beigās — kā esam vienojušies — mani atbalstīs banka, kurā es strādāju.” Kopumā aptuveni divas trešdaļas no Drusta sezonas izdevumiem segs abi minētie sponsori, un ar pašreizējo atbalstu viņš ir ļoti apmierināts. „Es nedaru to atbalsta dēļ. Man uzstādījums ir piedzīvot olimpisko pieredzi,” argumentē Drusts.

SAPNIS PAR LONDONU

Šosezon Drusts koncentrējas tikai uz riteņbraukšanu. „Pirms trim gadiem sākot trenēties, nodarbības bija tik smagas, ka vajadzēja uzstādīt mērķi. Pēc pirmajiem trim mēnešiem sapratu, ka gribu kvalificēties Londonas paralimpiskajām spēlēm. Izbaudīt olimpisko atmosfēru.” Tomēr viss nav tik vienkārši: „Daudzi jauc un domā, ka tagad esmu nopelnījis ceļazīmi paratriatlonā uz 2012. gada Londonas spēlēm,” Drusts uzsver, ka paratrialons nav vēl iekļauts nākamo spēļu programmā. Tas būs paralimpiādē, sākot no 2016. gada, Rio, kad Drustam būs 37 gadi un — visticamāk — viņš vairs nestartēs.
Ceļā uz Londonu?
„Man mērķis ir tikt uz Londonas paralimpiskajām spēlēm. Tāpēc koncentrējos uz riteņbraukšanu.” Tiesa, nedēļas nogalē Beļģijā aizvadītajās sacensībās Drusts savā klasē izcīnīja 6. vietu grupas braucienā, kas nav viņa iemīļotākā distance. „Neesmu tehniskākais braucējs. Labāk pa taisnīti, nevis pa pilsētu.” Drusts atceras, ka vienās no pirmajām riteņbraukšanas sacensībām ticis apdzīts par apli. Tāda bijusi iepazīšanās ar realitāti.
Kvalificēšanās paralimpiādes riteņbraukšanai notiek pēc tādas pašas sistēmas kā olimpiskajās spēlēs — valstis vāc kopā punktus un pēc to daudzuma sportisti saņem vietas. Lai kvalificētos paralimpiādei, Drustam vienatnē Latvijas komandai jāsavāc 200 punkti. „Tas nav reāli,” saka Drusts. „Protams, sacensties ar tādām valstīm kā Vācija, Nīderlande, Itālija un Kanāda, kur katrai ir 20 sportisti, kas vāc punktus, ir ļoti nereāli.” Taču viņš ir pārliecināts, ka dabūs wild card, jo no Baltijas ir vienīgais, kurš pretendē uz dalību riteņbraukšanas sacīkstēs. „Esmu daudz piedalījies sacensībās un pierādījis savu vēlmi kvalificēties,”viņš ilustrē stratēģiju uz ceļazīmi.

NO BALTIJAS LĪDZ SPĀNIJAI

Visus trīs gadus, kopš Drusts trenējas, viņš ir starptautisko sacensību apritē. Tagad mačos viņš piedalās vidēji reizi divās nedēļās. „Pirmajā sezonā divi triatloni Lietuvā un Igaunijā, kā arī vienas riteņbraukšanas sacīkstes. Otrajā sezonā bija viens triatlons Igaunijā un divas riteņbraukšanas, bet šogad trešajā sezonā bijuši trīs riteņbraukšanas mači un četri triatloni un vēl divas sacensības ir padomā.” Šogad un pērn braukts uz Slovākiju, jo Centrāleiropas pērle ir parocīgi tuvu. Tālākie mači šosezon bijuši Spānijā.
Rudenī gaidāms arī pasaules čempionāts paratriatlonā, kas norisināsies Pekinā. „Protams, pēc sudraba medaļas pasaules kausa posmā ir vilinājums galvā, bet tas kalendārs man ir tāds, ka tajā laikā būšu pasaules čempionātā riteņbraukšanā, kas no stratēģijas viedokļa būtu pareizāk.” Drusts piebilst, ka patiesībā uz Londonu devies vienkārši atzīmēties paratriatlona sabiedrībā, jo esot kaut kur lasījis, ka paratriatlons 2012. gada paralimpiādē, iespējams, būs iekļauts kā paraugsporta veids. „Tas ir jautājums par popularitāti,” saka Drusts.

NĀKAMAIS MĒRĶIS — IRONMAN

Nopeldēt 3,8 km, tad 180 km ar riteni un visbeidzot noskriet 42 km — tās ir Ironman jeb dzelzs vīru sacīkstes. Un tieši tāds ir Drusta mērķis: „Tā doma ir tāda, ka es pēc 2012. gada gribu noiet pilno Ironman.” Pusi no Ironman distances Drusts ir nogājis pirmajā sezonā. „Nogāju vārda tiešā nozīmē.” Tajā brīdī tas nav licies viegls režīms, taču pēc rezultāta „nebija ievērības cienīgs”. Gatavoties dzelzsvīru distancei Drusts plāno lēni, vieglākā režīmā nekā tagad. „Ja kondīciju būšu sasniedzis ap 2015. gadu, tad tur tālu vairs nav arī Rio spēles...” Iedvesma tādiem varoņdarbiem rodas sacensībās, jo starp paralimpiešiem ir daudz emocionāli uzlādējošu paraugu.
 
„Man ir kāds paziņa, kurš pirms vairākiem gadiem salauza kāju. Biju ļoti izbrīnīts, jo uz aicinājumiem kaut ko kopīgi darīt viņš atbildēja: redz, es nevaru neko darīt, jo man ir salauzta kāja. Es saku — re kur tev ir sieva, bērni, kam tu vari lūgt palīdzību iekāpt mašīnā, lai kaut kur aizbrauktu izklaidēties. Tas jau tev netraucē dzīvot dzīvi.”
Drustam tas bija pārsteigums, ka salauzta kāja ir šķērslis baudīt ikdienu. „Mans aicinājums ir nemeklēt attaisnojumus, ka nevaru kaut ko izdarīt. Tas nav iemesls nedzīvot. Paralimpiskajās sacensībās var redzēt, ka tur cilvēki daudz vairāk izbauda dzīvi. Negribu teikt, ka Latvijā tā nenotiek, bet...” Mārtiņš cenšas iedrošināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Starp citu, pēc Londonas 2012. gada paralimpiādes viens no viņa karjeras scenārijiem ir ielikt riteni garāžas dziļākajā kaktā un palīdzēt līdzīgajiem.
Runājot par politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem, Drusts piekrīt darbavietas oficiālajam viedoklim, ka Latvijā cilvēki ļoti daudz lietu dara personiskajās interesēs. „No otras puses — es pats neeju un nemainu tās lietas. Tāpēc negribu kādam kaut ko pārmest. Domāju, mēs neesam vēl pārslimojuši labos gadus.”
„Visu, ko Dievs Mārtiņam laupījis, viņš pats spējis kompensēt,” atzīst Drusta treneris Romāns Melderis. „Viņš ir tāds loģisks cilvēks. Ja pateikšu, ka teorētiski tas ir izdarāms, Mārtiņš to noteikti izdarīs. Es trenēju kādus trīsdesmit amatierus, bet ar tādu mērķtiecību viņš man ir pirmais.”

Mārtiņš DRUSTS
Paratriatlonists, finansists
Dzimis: 1978. gada 10. oktobrī
Augums un svars: 179 cm un 72 kg
Ģimenes stāvoklis: neprecējies, dzīvo ar draudzeni Lindu
Sportā: kopš 10 gadu vecuma (džudo)
Izglītība: Rīgas Biznesa skolas maģistrs, LU ekonomikas bakalaurs, Jelgavas 1. sanatorijas vidusskola
Strādā: Swedbank A/S finanšu departamentā
Lielākie sasniegumi sportā: 2. vieta Pasaules kausa posmā paratriatlonā (2011. g.), 3. vieta Europacup šosejas parariteņbraukšanas sacensībās Slovākijā (2011. g.)
Hobiji: kalnu slēpošana
Mīļākā filma: Lobists (korejiešu drāma)
Mūzika: Kārlis Kazāks, albums Viegli, Goran Gora, Gustavo, James un MGMT

2011. gada 2. oktobris

Dārznieks iesēj otro uzvaru

Ar labu spēli aizsardzībā un vēl labāku uzbrukumā "Ķekavas Bulldogs" florbolisti šaurajās JSC sienās 1.līgā ar 16:8. pieveica "Jelgavas novadu". Ja var ticēt protokolam, 6+1 Ojāra Dārznieka kontā - viņš iemeta daudz, bet es līdzi neskaitīju.

ĶEKAVAS BULDOGU trenerim Intam Vancānam ģērbtuvē pirms pēdējās
trešdaļas (tobrīd 9:3) dažam labam varēja būt kas skarbāks sakāms...

Spēles pirmie divi periodi bija ļoti līdzīgi un sīvi. Taču buldogi, spēlējot bez diskvalificētā komandas kapteiņa Armanda Šonmaņa un vēl trim pirmās maiņas spēlētājiem, atšķirībā no mājiniekiem izcēlās ar labāku momentu realizāciju, kas materializējās uz tablo - 9:3. Pēdējās 20 minūtes buldogi nedaudz atslābinājās aizsardzībā. Uzbrukumā gan skaistas kombinācijas mijās ar efektīgiem tālšāvieniem, kas atnesa vēl septiņus vārtus.

Jāatzīmē arī Ata Upenieka teicamā spēle vārtos (atvairīja 26 no 29 metieniem!), trešajā trešdaļā vārtos stājās mūsu leitis. Sešus punktus guva Oskars Eglītis (3+3), pa diviem vārtiem Papuļa (2+2), Labsvārda (2+2) un aizsarga Savicka kontā (2+1).

Nākamā spēle buldogiem savā laukumā jau piektdien pret dīvīzijas līderiem FK Ādaži, kas abās spēlēs svinējuši uzvaras. Arī buldogiem ir divas uzvaras, bet trīs spēlēs.

P.S. Jelgavnieki malači, taču ir viens "bet"... Sporta zālē spēles laikā vajag birsti, ar ko var uzkopt slapjumus uz laukuma. Traumās iedzīvoties taču nevēlamies nedz mēs, nedz Jūs.

P.S.2 Kluba mājaslapa kekavasbulldogi.lv atrodas pārbūves stadijā. Aktīvi tiek strādāts pie lapas dizaina.

PROTOKOLS

2011. gada 1. oktobris

Kauja pie Ķekavas

Ķekavas Bulldogs florbolisti LČ 1.līgā piektdienas vakarā vairāk nekā  100 skatītāju klātienē ar 12:5 vēsturiskā spēlē pieveica “Ķekava-2”. Uzvarētājiem Intars Labsvārds un Henrijs Uzraugs katrs guva trīs vārtus (abiem 3+2). Pēc Labsvārda izpildītā bullīša tribīnēs sajūsmu neslēpa nedz Latvijas florbola leģenda Dailis Skudrītis, nedz bijušais LFS prezidents Alfrēds Kundziņš. Nākamā spēlē svētdien Jelgavā nevarēs palīdzēt buldogu komandas kapteinis Armands Šonmanis, kurš saņēma sarkano kartīti.

Henrijs Uzraugs (priekšplānā), iegriezies Ķekavā starp MHL čempionāta spēlēm bija labs pastiprinājums. Bet kādu bullīti iemeta Intars Labsvārds... Drīzumā gaidiet YouTube video!

Ar lielu nepacietību gaidīto cīņu sāncenši iesāka abpusēji piesardzīgi. Jau 2.minūtē reultātu atklāja buldogi un Ojārs Dārznieks (1:0), taču pirmais periods noslēdzās ar rezultātu 2:2. Otrajā trešdaļā Oskars Eglītis un Kaspars Ozols pirmo reizi buldogiem panāca divu vārtu pārsvaru (4:2). Taču pēc mirkļa uz buldogu vārtiem tiesneši nozīmēja bullīti. Uz soda metienu epizodi vārtos Ati Upenieku nomainīja Dovidas Galkauskas. Mūsu lietuvietis bija savā elementā un, atvairot pretinieku līdera Ata Lazdiņa raidījumu, tādējādi neļaujot Ķekava-2 lauzt spēles gaitu. 30.minūtē Lazdiņam gan izdevās reabiliēties (4:3), tomēr FBK Ķekava fārmklubs jau bija nonācis fizisku un morālu spēka izsīkuma priekšā…Buldogi guva sešus (!) vārtus pēc kārtas un spēles liktenis bija izšķirts – 10:3. Kronis visam bija Labsvārda bullītis – Intars kā basketbolā ar “piespēli gar muguru” pa gaisu aprotēja bumbiņu sev un arī apkārt vārtsargam... Tribīnes bija stāvā sajūsmā – ar aplausiem buldogus sveica gan florbola leģenda Dailis Skudrītis, gan bijušais LFS presidents Alfrēds Kundziņš, kurš “spiegoja” pirms svētdienas spēles ar Jelgavu, ko pats tagad trenē. Žēl, ka spēles beigās tiesneši piešķīra sarkano kartīti Armandam Šonmanim. Harijs Kleins provokatīvi uzsita buldogu kapteinim ar nūju pa seju, par ko Šonmanis atbildēja ar sitienu pa kājām. Kleins izspruka tikai ar 5 minūšu sodu. Kopā abas komandas pavisam nopelnīja 36 soda minūtes.

Buldogu treneris Vancāns
"Par ko tāds prieks? Puiši jūs neko vēl neesat uzvarējuši," pēc mača gluži kā Oļegs Znaroks suņus atvēsināja buldogu galvenais treneris Ints Vancāns. Ko lai piebilst – viss kārtībā. Vienkārši esam lieliskā noskaņojumā, trener.

Buldogiem Labsvārds, Uzraugs un Ziemelis (2+3) guva pa pieciem punktiem. Labākais pretinieku rindās bija Dāvis Vegners ar diviem vārtiem (2+0). Nākamā spēle svētdien plkst. 16.00 izbraukumā pret citiem 1.līgas debitantiem “Jelgavas novads”.

Jāatzīmē, pirmo reizi Latvijas čempionāta vēsturē pirmo reizi nūjas krustoja divi novada klubi, kas laukumā vainagojās ar provokācijām pilnu, bet kvalitatīvu un asu spēli. Turklāt, buldogiem savā otrajā Latvijas čempionāta (LČ) sezonā šī ir debija 1.līgā, un jau otrajā kārtā izcīnīta pirmā uzvara. Divi zaķi ar vienu šāvienu!

SPĒLES PROTOKOLS

NB! Buldogu mājaslapa www.kekavasbulldogi.lv ir pārbūves stadijā. Lasītājus gaida patīkams pārsteigums… Ja kas, seko Ķekavas buldogiem tviterī  twitter.com/KekavasBulldogs.